Mikkelin vihreä valtuustoryhmä on järjestäytynyt. Valtuustoryhmän määräaikaiseksi puheenjohtajaksi valittiin Katriina Janhunen ja määräaikaiseksi varapuheenjohtajaksi Heli Kauppinen. Järjestäytymistä käsitellään uudelleen luottamuspaikkaneuvotteluiden jälkeen.
– Me vihreät olemme kuluneella valtuustokaudella tehneet johdonmukaista faktoihin perustuvaa politiikkaa ja aiomme pysytellä tällä linjalla jatkossakin, Katriina Janhunen sanoo.
– Itse olen erityisen iloinen siitä, että saan työskennellä vihreässä valtuustoryhmässä näin osaavassa ja välittävässä porukassa.
Janhunen oli päättyvällä kaudella vihreiden ryhmän varapuheenjohtaja ja aktiivisesti mukana ryhmien välisessä toiminnassa. Alkava kausi on hänelle toinen kausi valtuustossa.
Vihreät saivat Mikkelin uuteen valtuustoon yhteensä neljä paikkaa ja ovat valtuuston neljänneksi suurin puolue. Valtuustoryhmään kuuluvat varsinaiset valtuutetut eli Jarmo Lautamäki, Heli Kauppinen, Kerttu Hakala (puuttuu kuvasta) ja Katriina Janhunen sekä varavaltuutetut Saara Auvinen, Anna Forsström, Nina Jussi-Pekka ja Mikko Siitonen.
Lisäksi haluamme jatkossakin pitää kaikki ehdolla olleet ja muut vihreät aktiivit mukana toiminnassa. Ollaan siis yhteyksissä!